SZÉCHENYI 2020
Bölcsődei étkeztetés - Juniorka Bölcsőde

Bölcsődei étkeztetés

• Írta: admin

37/2014. ( IV. 30. ) EMMI rendelet szabályozza a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokat.

Az 1-3 éves gyermek étrendjének összeállításánál arra kell törekedni, hogy az egészséges táplálkozás irányelvei érvényesüljenek az étkezésben. Fontos a változatos, minőségi és mennyiségű étkeztetés.

Bölcsődében két fő étkeztetést ( reggeli, ebéd ), két kisétkezést ( tízórai, uzsonna ) biztosítunk a gyermekek számára, mely a napi energiaszükséglet 75%-át fedezi. Ez 800-950 kcal-t jelent.

A főétkezésnél fontos követelmény, hogy komplettek legyenek, de az egyik kisétkezést is komplettálni kell. Egyaránt tartalmazzanak állati és növényi eredetű fehérjét. Reggelire kikevert krémeket kapnak ( pl. tojáskrém, retekkrém, halkrém, sajtos-répás krém…) teljes kiőrlésű kenyerekkel. A gyermekek naponta többször kapnak friss zöldséget, gyümölcsöt, mivel élelmi rostforrások, jó energiák és nem utolsó sorban magas a C- vitamin tartalmuk. A zöldségféléket párolással, habarással készítik, többször szerepel a repertoárban a rakott forma is, amit hússal, tejjel és tejtermékekkel dúsítják a helyi konyhán. Sovány húsokat részesítik előnyben, mert ezeket könnyebb megemészteni. Halat különböző formában kapnak a gyermekek, ügyelve arra hogy 10 napon belül legalább egyszer a kínálatban legyen. A só mennyisége naponta 1,5 g lehet. Az étel ízesítéséhez friss és szárított fűszereket használnak. Tízóraira 100%-os gyümölcslevet vagy gyümölcsöt adunk. A főzőkonyha cukrásza helyben süti az édességeket az előírásoknak megfelelően.

A szülők a gyermekük napi étkezését figyelemmel kísérhetik az átadóban kifüggesztett étlapon. Ezáltal a szülő az otthoni étrendet könnyebben tudja a bölcsődei étkezéshez alakítani, ezzel is segítve a gyermekük egészséges étkezési szokásainak kialakítását.

Kategória: Uncategorized

Címkék: